Dzień dobry.

W odpowiedzi na Państwa pismo, przesyłamy odpowiedzi na pytania.

1. Czy w szpitalu zatrudniono dietetyka/dietetyków? (chodzi o bezpośrednie zatrudnienie przez szpital, a nie przez firmę cateringową). Jeżeli tak, to wnosimy o udostępnienie zakresu jego/ich obowiązków.
nie

2. Ilu pacjentów przypada na jednego zatrudnionego dietetyka?
nie dotyczy

3. Czy w szpitalu istnieje możliwość uzyskania indywidualnej porady dietetyka? Jeżeli tak, to w jaki sposób informuje się o tym pacjentów?
nie

4. Jaka jest wysokość całościowej dziennej stawki żywieniowej przypadającej na 1 pacjenta szpitala?
37,26

5. Czy szpital korzysta z usług zewnętrznej firmy cateringowej? Jeżeli tak, to czy w podpisanej umowie określono minimalną kwotę/procent przeznaczone na zakup składników użytych do przygotowania posiłków?
tak, 50% stawki za posiłek

6. Czy szpital posiada dokumentację regulującą jakość produktów używanych do przygotowania posiłków – chodzi o wartość odżywczą i kaloryczną posiłków oraz dopuszczalną ilości konserwantów, barwników, dodatków? Jeśli tak, wnosimy o jej udostępnienie.
nie

7. Czy w szpitalu kontroluje się jakość posiłków podawanych pacjentom? Kto (stanowisko) odpowiada za te kontrole i jak często one się odbywają?
tak, każdorazowo przed podaniem - pielęgniarki oraz raz w miesiącu –dyrektor lub dyrektor medyczny lub przełożona pielęgniarek

8. Czy w szpitalu kontroluje się, czy pacjent spożywa odpowiednią ilość pokarmu? Kto (stanowisko) odpowiada za te kontrole i jak często one się odbywają?
tak – pielęgniarki, każdorazowo po zakończeniu posiłku przez pacjenta.

9. Czy w umowie z zewnętrzną firmą cateringową określono wymóg zatrudnienia dietetyka?
nie

10. Czy w szpitalu istnieje procedura zgłaszania skarg dotyczących niewłaściwego żywienia bądź zatrucia? Czy wyznaczono osobę odpowiedzialną za kontakt w sprawie zgłoszenia ww. skarg?
tak, osobą odpowiedzialną jest dyrektor medyczny

11. Prosimy o podanie liczba skarg dotyczących niewłaściwego żywienia /zatrucia w szpitalu zgłoszonych do szpitala w 2017 i 2018 roku.
2017 – 0, 2018 – 0

12. Czy w 2018 r. lekarze przechodzili jakiekolwiek szkolenie z zakresu zasad prawidłowego żywienia chorych w szpitalu?
nie

13. Prosimy o podanie liczby i rodzajów diet stosowanych przez szpital wraz ze wskazaniem źródeł ich opracowania (wiedza lekarza/wiedza dietetyka/publikacje naukowe/źródła internetowe/wewnętrzne regulacje szpitala).
3 rodzaje diet - dieta podstawowa, dieta ubogo węglowodanowa, dieta płynna, wewnętrzne regulacje szpitala

14. Jeśli szpital nie jest w stanie zapewnić pacjentowi diety wskazanej przez lekarza (np. bezmlecznej czy bezglutenowej), to w jaki sposób zapewnia wówczas posiłki pacjentowi?
istnieje taka możliwość, poprzez zamówienie konkretnej diety dedykowanej pacjentowi

15. Czy na życzenie pacjenta szpital zapewnia dietę wegetariańską lub wegańską?
nie

16. Czy szpital zapewnia chorym doustne suplementy pokarmowe wspomagające powrót do zdrowia (np. wspomagające gojenie ran, dostarczające dodatkowe ilości białka)?

nie

W uzupełnieniu powyższych odpowiedzi informujemy, że jesteśmy Prywatnym Szpitalem, który posiada kontrakt z NFZ jedynie na oddział okulistyczny – hospitalizacji planowej. Przyjmowani pacjenci tworzą dość specyficzną grupę. Czas pobytu na oddziale nie przekracza jednej doby. Posiłki podawane pacjentom przygotowywane są w formie gotowych kanapek, z powodu podeszłego wieku oraz specyfiki zabiegów (po zabiegach okulistycznych pacjenci w 99% mają opatrunek na operowanym oku). Sporadycznie pacjenci przebywają na oddziale w czasie pory obiadowej ale nawet wtedy ze względu na planowany zabieg muszą pozostać na czczo. Dodatkowo do dyspozycji pacjentów oraz ich rodzin pozostawiamy kawę, herbatę czarną, herbatę owocową, melisę, miętę oraz wodę mineralną butelkowaną. Koszty tych napoi nie są uwzględnione w dziennej stawce żywienia.