Dzień dobry!
W odpowiedzi na Państwa zapytanie w ramach dostępu do informacji publicznej z dn. 17.10.2019r. wyjaśniamy co następuje.

1. Czy w szpitalu zatrudniono dietetyka/dietetyków? (chodzi o bezpośrednie zatrudnienie przez szpital, a nie przez firmę cateringową). Jeżeli tak, to wnosimy o udostępnienie zakresu jego/ich obowiązków. – Szpital zatrudnia 3 dietetyczki. Zakresy obowiązków w załączeniu.
2. Ilu pacjentów przypada na jednego zatrudnionego dietetyka?- Na jednego zatrudnionego dietetyka przypada około 100 pacjentów.
3. Czy w szpitalu istnieje możliwość uzyskania indywidualnej porady dietetyka? Jeżeli tak, to w jaki sposób informuje się o tym pacjentów? – Istnieje możliwość indywidualnej porady dietetyka. Na zlecenie lekarza dietetyczka udziela porady w formie pogadanki.
4. Jaka jest wysokość całościowej dziennej stawki żywieniowej przypadającej na 1 pacjenta szpitala? – Całościowa dzienna stawka żywieniowa przypadająca na 1 pacjenta wynosi 17,88 netto.
5. Czy szpital korzysta z usług zewnętrznej firmy cateringowej? Jeżeli tak, to czy w podpisanej umowie określono minimalną kwotę/procent przeznaczone na zakup składników użytych do przygotowania posiłków? – Szpital korzysta z zewnętrznej usługi cateringowej. W umowie nie określono minimalnej kwoty/ procentu przeznaczone na zakupy składników użytych do przygotowania posiłków.
6. Czy szpital posiada dokumentację regulującą jakość produktów używanych do przygotowania posiłków – chodzi o wartość odżywczą i kaloryczną posiłków oraz dopuszczalną ilości konserwantów, barwników, dodatków? Jeśli tak, wnosimy o jej udostępnienie.- W szpital przeprowadza się wyrywkowe analizy outsourcingowych jadłospisów pod względem wartości odżywczych i energetycznych.
7. Czy w szpitalu kontroluje się jakość posiłków podawanych pacjentom? Kto (stanowisko) odpowiada za te kontrole i jak często one się odbywają?- Kontrole pod względem organoleptycznym przeprowadza każdorazowo dietetyk szpitala.
8. Czy w szpitalu kontroluje się, czy pacjent spożywa odpowiednią ilość pokarmu? Kto (stanowisko) odpowiada za te kontrole i jak często one się odbywają?- U pacjentów wymagających takiej kontroli prowadzony jest przez personel pielęgniarski bilans.
9. Czy w umowie z zewnętrzną firmą cateringową określono wymóg zatrudnienia dietetyka? – Tak
10. Czy w szpitalu istnieje procedura zgłaszania skarg dotyczących niewłaściwego żywienia bądź zatrucia? Czy wyznaczono osobę odpowiedzialną za kontakt w sprawie zgłoszenia ww. skarg?.- W szpitalu jest opracowana procedura skarg i wniosków. Osobą odpowiedzialną jest Pełnomocnik ds. praw pacjenta.
11. Prosimy o podanie liczba skarg dotyczących niewłaściwego żywienia /zatrucia w szpitalu zgłoszonych do szpitala w 2017 i 2018 roku.- W 2017 r. wpłynęły 2 skargi, 2018 r. nie zgłoszono żadnej skargi.
12. Czy w 2018 r. lekarze przechodzili jakiekolwiek szkolenie z zakresu zasad prawidłowego żywienia chorych w szpitalu? – Nie
13. Prosimy o podanie liczby i rodzajów diet stosowanych przez szpital wraz ze wskazaniem źródeł ich opracowania (wiedza lekarza/wiedza dietetyka/publikacje naukowe/źródła internetowe/wewnętrzne regulacje szpitala).- W szpitalu jest stosowanych 17 diet oraz diety specjalne. Opracowane są na podstawie zaleceń IŻiŻ, wiedzy lekarza i dietetyka. Nomenklatura diet w załączeniu.
14. Jeśli szpital nie jest w stanie zapewnić pacjentowi diety wskazanej przez lekarza (np. bezmlecznej czy bezglutenowej), to w jaki sposób zapewnia wówczas posiłki pacjentowi? – Szpital zapewnia każdy rodzaj diety.
15. Czy na życzenie pacjenta szpital zapewnia dietę wegetariańską lub wegańską? – Szpital na życzenie pacjenta zapewnia dietę wegetariańską lub wegańską.
16. Czy szpital zapewnia chorym doustne suplementy pokarmowe wspomagające powrót do zdrowia (np. wspomagające gojenie ran, dostarczające dodatkowe ilości białka)?- Szpital zapewnia suplementy zgodnie ze stanem zdrowia na zlecenie lekarza poprzez Aptekę Szpitalną.

Z poważaniem r.pr. SP ZOZ WSS nr 3 w Rybniku
Michał Sieroń

Załączniki

  • skan_1.pdf
  • skan_2.pdf
  • skan_5.pdf
  • skan_4.pdf
  • skan_3.pdf