P.LSZ.ZA.06._Zasady_postępowania_pielęgniarek_operacyjnych_CBO_poczas_KqRpDWG.pdf
|
P.LSZ.ZA.06
ZASADY POSTĘPOWANIA PIELĘGNIAREK AJ OPERACYJNYCH CBO PODCZAS Data wydania 23.04.2020 WYKONYWANIA ZABIEGU U PACJENTA Z PODEJRZENIEM LUB POTWIERDZONYM ZAKAŻENIEM WIRUSEM SARS-COV-2 Strona/stron
Wydanie
1/3
i ł mgr Elżbi twa Operacyjnego gk, kltż specjalista EE 79 Oprac ek, Kat
OE azad = DYR Zweryfikował| Zatwierdził i zł Specja PECNE i arka Oddziąłowa Myczieg la. $ PIK Operacyjne o ;
eta Michałowska
Farnelska a
1. CEL PROCEDURY:
- zwiększenie bezpieczeństwa operowanego pacjenta i personelu 2. ZAKRES OBOWIĄZYWANIA: CBO ( Centralny Blok Operacyjny ) 3. ODPOWIEDZIALNOŚĆ: Personel medyczny 4. TERMINOLOGIA
- W pierwszej kolejności bezpieczeństwo personelu
- W drugiej kolejności bezpieczeństwo pacjenta
- W trzeciej kolejności czystość wyznaczonych stref
5. OPIS POSTĘPOWANIA:
5.1. FAZA PRZEDOPERACYJNA
Aktywacja procedury winna nastąpić na tyle wcześnie, aby cały personel mógł założyć środki ochrony osobistej przed przyjazdem pacjenta.
Podczas wykonywania procedur zabiegowych u pacjentów z podejrzeniem lub potwierdzonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 wymagana jest obecność co najmniej dwóch przeszkolonych pielęgniarek operacyjnych.
Po otrzymaniu wiadomości o konieczności przeprowadzenia operacji u pacjenta z podejrzeniem lub potwierdzonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 „obie pielęgniarki pracują zgodnie z procedurą dotyczącą pracy z pacjentem zakażonym lub podejrzanym o zakażenie patogenem alarmowym.
Pielęgniarki operacyjne mają być powiadomione o rodzaju operacji, metodzie (operacja klasyczna czy techniki małoinwazyjnej) oraz o dodatkowym sprzęcie ( nie używanym standardowo), w przypadku posiadania kilku rodzajów aparatury lekarz powinien określić swoje wymagania przed przybyciem pacjenta na blok operacyjny (unikanie zbędnego otwierania drzwi z sali operacyjnej).
Należy stosować ubrania operacyjne jednorazowego użytku, jednorazowych czapek, oraz masek chirurgicznych, rekomenduje się stosowanie półmasek FFP3/FFP2 z zastawką lub bez. Należy stosować przytbice lub gogle Osoba pracująca w okularach korekcyjnych powinna założyć przyłbicę.
Należy wykonywać czynności minimum w dwóch parach rękawic.
Niedopuszczalne jest by funkcję pielęgniarki operacyjnej pomagającej pełniła osoba spoza bloku operacyjnego np. pielęgniarka z oddziału.
Niniejszy dokument jest własnością Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego SP ZOZ w Krakowie .
Zabrania się dokonywania zmiany w treści dokumentu, a także jego kopiowania i rozpowszechniania.
P.LSZ.ŻA.06
ZASADY POSTĘPOWANIA PIELĘGNIAREK OPERACYJNYCH CBO PODCZAS Data wydania 23.04.2026 WYKONYWANIA ZABIEGU U PACJENTA Z PODEJRZENIEM LUB POTWIERDZONYM ZAKAŻENIEM WIRUSEM SARS-COV-2 Stronafstron
Wydanie
2/3
* Na sali operacyjnej powinna zostać zgromadzona aparatura medyczna, niezbędna do przeprowadzenia operacji. Na sali operacyjnej nie można gromadzić rzeczy „ na wszelki wypadek”,
+ Podczas operacji wykonywanych u pacjentów z podejrzeniem lub potwierdzonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, powinna być dostępna dodatkowa pielęgniarka operacyjna, mająca za zadanie bycia łącznikiem zespołu operacyjnego, przebywająca poza salą operacyjną. Do jej obowiązków należy przyniesienie potrzebnych wyrobów medycznych z innych pomieszczeń bloku operacyjnego i oddanie ich w ręce pielęgniarki operacyjnej pomagającej, która nie wychodzi na korytarz czysty. Pielęgniarka operacyjna dodatkowa, ma podawać pakiety w rękawicach ochronnych. Celem komunikacji z dodatkową pielęgniarką operacyjną należy używać telefonu a w przypadku braku takiej możliwości stosować kartki z nazwą sprzętu pokazywane przez szybę.
* Jeżeli nie ma możliwości korzystania z pomocy dodatkowej pielęgniarki operacyjnej- wyroby medyczne, które pielęgniarki operacyjne przygotowują „ na wszelki wypadek” ( na przykład w razie przewidywanej konwersji, rozszerzenia zabiegu itp.) nie powinny być wnoszone na salę operacyjną, lecz przygotowane na odrębnym wózku i pozostawione w „ korytarzu czystym” do którego pielęgniarka pomnagająca wchodzi przez myjnię, gdzie po zdjęciu rękawic ochronnych, dezynfekuje dłonie. Na stoliku powinno być pudełko z rękawicami ochronnymi, które zakłada pielęgniarka operacyjna pormagająca przed zabraniem potrzebnego przedmiotu. Ponowne wejście na salę operacyjną odbywa się przez śluzę pacjenta/myjnię.
« Pielęgniarki operacyjne wchodzą na salę operacyjną tylko w celu przygotowania potrzebnych wyrobów medycznych do zabiegu operacyjnego ( zestaw z narzędziami, zestaw do obłożenia poła operacyjnego, nici chirurgiczne itp.) ubrane w czapkę i maskę i po wykonaniu higieny rąk. Należy przygotować i zgromadzić niezbędne wyroby medyczne przed przyjazdem pacjenta na salę operacyjną.
* Pielęgniarki operacyjne ponownie wchodzą na salę operacyjną po znieczuleniu pacjenta.
5.2 FAZA POOPERACYJNA
« Po zakończonym procesie liczenia narzędzi, pielęgniarka operacyjna pomagająca otwiera drzwi na korytarz brudny i podjeżdża wózkiem bliżej drzwi. Na wózku umieszczony jest pojemnik na zużyte narzędzia chirurgiczne, do którego wrzuca wszystkie narzędzia.
* _ Obie pielęgniarki operacyjne opuszczają salę operacyjną, jeśli to możliwe przed wybudzeniem pacjenta.
* Personel opuszcza strefę żółtą zdejmując w wyznaczonym miejscu środki ochrony osobistej, wg. schematu. Dezynfekuje ręce.
* Buty operacyjne wkłada do pojemnika a następnie przekazuje do centralnej sterylizacji. Dezynfekuje ręce.
* Personel operacyjny w czystym ubraniu opuszcza strefę brudną po przejściu przez śluzę udaje się pod prysznic w wyznaczonym pomieszczeniu i ponownie zakłada czyste ubranie.
+ Po zakończeniu dekontaminacji (60min) pomieszczeń przez personel sprzątający blok rozpoczyna normalne funkcjonowanie.
Niniejszy dokument jest własnością Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego SP ZOZ w Krakowie . Zabrania się dokonywania zmiany w treści dokumentu, a także jego kopiowania i rozpowszechniania.
P.LSZ.ZA.06
ZASADY POSTĘPOWANIA PIELĘGNIAREK OPERACYJNYCH CBO PODCZAS Data wydania | 23.04.2020 WYKONYWANIA ZABIEGU UPACJENTAZ |] PODEJRZENIEM LUB POTWIERDZONYM ZAKAŻENIEM WIRUSEM SARS-COV-2 Strona/stron
|
Wydanie I
3/3
Zabronione jest delegowania personelu do pracy w dwóch jednostkach organizacyjnych danego szpitala podczas jednego dyżuru ( np.. delegowanie pielęgniarek operacyjnych do pracy w oddziale, czy na SOR, a potem powrotu na blok operacyjny).
6. DOKUMENTY ZWIĄZANE: * _P.EPI.O1 Higiena rąk personelu * PWM.EPI.33 Postępowanie z pacjentami urazowymi z podejrzeniem zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 * _P.EPI.25 Mycie i dezynfekcja Bloku Operacyjnego.. * _P.EPI.19 Postępowanie .w przypadku pacjentów skolonizowanych/ zakażonych patogenem alarmowym.
7. ZAŁĄCZNIKI: « Załącznik Nr.1 Postępowanie z pacjentem z potwierdzonym COVID 19 na sali numer 6 CBO « Załącznik Nr.2 Postępowanie z pacjentem z potwierdzonym COVID 19 na sali numer 1 CBO
8. DYSTRYBUCJA: Oryginał — Pełnomocnik ds. jakości Wersja elektroniczna — intranet szpitala
Karta zmian: Data Opis zmian | Zmianę wprowadził
1 |
Niniejszy dokument jest własnością Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego SP ZOZ w Krakowie . Zabrania się dokonywania zmiany w treści dokumentu, a także jego kopiowania i rozpowszechniania.
Załącznik Nr.1 do P. LSZ.ZA.06
POSTEPOWANIE Z PACJENTEM Z POTWIERDZONYM COVID 19 NA SALI NUMER 6
Zabieg odbywa się przy udziale 3 instrumentariuszek.
10.
Al.
12.
13.
14.
15.
Pacjent na salę 6 wjeżdża korytarzem zielonym.
Instrumentariuszka 1 wchodzi korytarzem żółtym przez salę nr 5 do myjni.
Ubiera się w następującej kolejności: Maska FFP2/FFP3 Lub N 95, czapkę z białym otokiem, gogle, czapkę ortopedyczną i przyłbicę.
Myje ręce chirurgicznie
Z myjni wchodzi na salę numer 5, ubiera fartuch , rękawice chirurgiczne (2pary) ubranie to jest traktowane jako „sterylna skóra”
Przechodzi do sali numer 6 korytarzem żółtym, na sali ściąga jedną parę rękawiczek, dezynfekuje rękawiczki.
Zakłada sterylny fartuch i kolejną parę rękawiczek.
Instrumentariuszka II i Ill wykonuje te same czynności.
Instrumentariuszka 3 przechodzi do myjni przy Sali numer 6 korytarzem zielonym i tam oczekuje na dyspozycje instrumentariuszki 2.
Po zabiegu z sali operacyjnej w pierwszej kolejności wychodzą chirurdzy, następnie instrumentariuszki I i Il.
Po skończonym zabiegu instrumentariuszka Ill otwiera drzwi na salę nr 6, podjeżdża z pojemnikiem na brudne narzędzia, instrumentariuszka | wkłada narzędzia do pojemnika, instrumentariuszka Ill zamyka pojemnik.
Na sali operacyjnej zdejmujemy, fartuch, rękawiczki, przyłbicę, czapkę niebieską i buty- następnie wychodzimy na żółty korytarz.
Po wyjściu na żółty korytarz zakładamy buty, dezynfekujemy rękawiczki, zdejmujemy fartuch, zdejmujemy rękawice, dezynfekujemy ręce, zakładamy rękawice, dezynfekujemy rękawice, zdejmujemy okulary, dezynfekujemy rękawiczki, przechodzimy dalej, dezynfekujemy rękawiczki, zdejmujemy czapkę, zdejmujemy maskę, zdejmujemy rękawiczki, dezynfekujemy ręce, zdejmujemy niebieskie ubranie, dezynfekujemy ręce, przechodzimy na klatkę, zakładamy czyste ubranie, przechodzimy do wyjścia, i udajemy się pod prysznic.
Pacjent wybudzany i ekstubowany jest na Sali operacyjnej przez Lekarza Anestezjologa , bez udziału pielęgniarek instrumentariuszek.
Pacjent po zabiegu wyjeżdża korytarzem zielonym , bezpośrednio z Sali operacyjnej z pominięciem Sali wybudzeniowej.
a
Mo 7 ka Oddziatdwwa 2 Pięjgku Opera tod / dg ly mgr Elżbieta M fo 2 /
a sę „A specjalista PA 8 A
Załącznik Nr.2 do P. LSZ.ZA.06
POSTĘPOWANIE Z PACJENTEM Z POTWIERDZONYM COVID-19 SALA NR 1 CBO
Zabieg odbywa się przy udziale 3 instrumentariuszek
10.
Lt;
12,
13,
Pacjent na salę nr 1 wjeżdża korytarzem zielonym
Instrumentariuszka | wchodzi korytarzem żółtym, przez salę 2 do myjni.
Ubiera się w następującej kolejności: Maska FFP2/FFP3 Lub N 95, czapkę z białym otokiem, gogle, czapkę ortopedyczną i przyłbicę.
Myje ręce chirurgicznie
Z myjni wchodzi na salę numer 2, ubiera fartuch , rękawice chirurgiczne (2pary) ubranie to jest traktowane jako „sterylna skóra”
Przechodzi do sali numer 1 korytarzem żółtym, na sali ściąga jedną parę rękawiczek, dezynfekuje rękawiczki.
Zakłada sterylny fartuch i kolejną parę rękawiczek.
Instrumentariuszka II i III wykonuje te same czynności.
Instrumentariuszka 3 przechodzi do myjni przy Sali numer 1 korytarzem zielonym i tam oczekuje na dyspozycje instrumentariuszki 2.
Po zabiegu z sali operacyjnej w pierwszej kolejności wychodzą chirurdzy, następnie instrumentariuszki I i Il
Po skończonym zabiegu instrumentariuszka Ill otwiera drzwi na salę nr 1, podjeżdża z pojemnikiem na brudne narzędzia, instrumentariuszka | wkłada narzędzia do pojemnika, instrumentariuszka III zamyka pojemnik.
Na sali operacyjnej zdejmujemy, fartuch, rękawiczki, przyłbicę gogle jeśli nie ma przyłbicy i buty-następnie wychodzimy na żółty korytarz.
Po wyjściu na żółty korytarz zakładamy buty, zdejmujemy fartuch, zdejmujemy rękawice, dezynfekujemy ręce, zakładamy rękawice, dezynfekujemy rękawice, zdejmujemy okulary, przechodzimy dalej, zdejmujemy czapkę, dezynfekujemy rękawiczki, zdejmujemy maskę, zdejmujemy rękawiczki, dezynfekujemy ręce, przechodzimy dalej, zdejmujemy niebieskie ubranie, dezynfekujemy ręce, przechodzimy dalej, zakładamy czyste ubranie, przechodzimy do wyjścia i udajemy się pod prysznic.
4 Pielęgniarka Odd; ałowa j Uw / Bloku Operacyn 00) /, o mgr Elżbieta Mici jiowska *
stw: jnego specjalista pielęgniarstwa PRCyadyi F 1711879
|
P.WM.EPI.33_Ppostępowanie_z_pacjentami_urazowymi_z_podejrzeniem_zakaż_6NAr62d.pdf
|
P.WM.EPI.33 POSTĘPOWANIE Z PACJENTAMI
URAZOWYMI Z PODEJRZENIEM ZAKAŻENIA
KORONAWIRUSEM SARS-CoV-2
Wydanie I Data wydania 6.03.2020 Strona/stron 1/2
Opracował
LEKARZ KIERUJĄCY ODDZIAŁEM
)bserwacyjno/Zakaźnym /
iek, med/Pi
spkcejalista/zhorób ząkaźnych
lekarz chorób wewnętrznych
Zweryfikował DYREKTORA ds.
Lont pa smi im. A
eromsklego
A BLE TU l/ * Katarzyna 16 Kfnwikaś
Zatwierdził DYRĘKTOR
bzpitala A Im, Stefana Żel Samodzi Opieki wuwazjć
CL DFn. med. Jerzy Frledlgor
T
OPIS POSTĘPOWANIA: U pacjenta urazowego z podejrzeniem zakażenia SARS-CoV-2zgłaszającego się lub przywiezionego do SOR ryzyko to podlega każdorazowo weryfikacji przez dyżurnego lekarza specjalistę chorób zakaźnych . W przypadku wykluczenia podejrzenia — postę- powanie jak z każdym innym pacjentem, w przypadku potwierdzenia postępowanie jak niżej. Pacjentowi pobiera się możliwie szybko badania w kierunku zakażenia SARS-CoV-2. Pacjent umieszczany jest w punkcie dekontaminacji, pracownicy SOR zabezpieczeni w odzież ochronną kontrolują parametry życiowe, pobierają krew do badań, zawia- damiają lekarza dyżurnego w odpowiednim oddziale zabiegowym. Tam jest badany przez odpowiedniego specjalistę ( chirurg ogólny, urazowy, dziecięcy, urolog, laryngo- log, okulista). Jeżeli pacjent wymaga badania TK, to zarówno badania TK jak i inne badania RTG są wykonywane w pracowni TK przez radiologa i technika radiologii stosujących środki ochrony osobistej. Pacjent przewożony jest do pracowni TK przez pracowników SOR stosujących środki ochrony osobistej. Sam pacjent w trakcie przewożenia przez teren szpitala ma założoną maskę i jest okryty jednorazowym prześcieradłem. „Jeżeli pacjent nie wymaga badań tomograficznych zdjęcia RTG wykonuje się za pomo- cą przenośnego aparatu w punkcie dekontaminacji (pracownik RTG używa środków ochrony osobistej). Badanie USG wykonywane jest w sali dekontaminacji SOR. Po zakończeniu badań obrazowych jeżeli zapada decyzja o konieczności niezwłocznej operacji pacjent zostaje przewieziony „brudnym korytarzem” bezpośrednio na salę operacyjną z ominięciem sali przygotowawczej i tam jest przygotowywany do zabie- gu. W celu udostępnienia sali operacyjnej przesuwane są terminy innych zabiegów. Po opuszczeniu przez pacjenta pomieszczenia TK — niezwłocznie przeprowadzone jest sprzątanie przez ekipą sprzątająca z użyciem środków dezynfekcyjnych oraz środków ochrony osobistej. Usuwany jest sprzęt ochrony osobistej, który był używany przez pracowników działu diagnostyki jako odpad medyczny. „ Jeżeli pacjent zakwalifikowany do operacji musi czekać na zabieg (ze wskazań aneste- zjologicznych, czas oczekiwania na wolną salę operacyjną itd.) to w przypadku dziecka — przewożony jest do izolatki w Oddziale Chirurgii Dzieci, w przypadku osoby dorosłej
Niniejszy dokument jest własnością Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego SP ZOZ w Krakowie .
Zabrania się dokonywania zmiany w treści dokumentu, a także jego kopiowania i rozpowszechniania.
P.WM.EPI.33 Wydanie
POSTĘPOWANIE Z PACJENTAMI ! URAZOWYMI Z PODEJRZENIEM ZAKAŻENIA | Data wydania 6.03.2020 KORONAWIRUSEM SARS-CoV-2
Strona/stron 2/2
10.
11.
12.
13.
14.
15. 16.
17.
n. M. Iv.
— oczekiwanie do 2 godzin w sali dekontaminacji, powyżej tego czasu w izolatce w oddziale chirurgii ogólnej lub w oddziale ortopedyczno- urazowym.
W czasie zabiegu operacyjnego personel zajmujący się pacjentem używa wzmocnio- nych fartuchów zabiegowych, ma co 30 minut zmieniać maski operacyjne.
Po zabiegu pacjent nie jest przewożony na salę wybudzeniową, pozostaje na sali ope- racyjnej do czasu gdy można go przewieźć do oddziału. Po opuszczeniu przez niego sali podlega ona dekontaminacji.
W oddziale Chirurgii dzieci pacjent (jeżeli jest nim dziecko) jest umieszczany w izolat- ce i zarówno on, jak i towarzyszący mu opiekun (na jego wniosek) podlega rygorom izolacji. W całym oddziale obowiązuje zakaz odwiedzin. Wszyscy pracownicy mający kontakt z pacjentem stosują środki ochrony osobistej. Zużyte środki ochrony osobi- stej pozostawiają w strefie brudnej izolatki.
W Oddziale Chirurgii Ogólnej wydzielona jest 1 izolatka, w oddziale Chirurgii Ortope- dyczno-Urazowej 2 izolatki i tam będą przewożeni pacjenci dorośli po zabiegach ope- racyjnych (także z innych oddziałów jak laryngologia czy urologia). W oddziale obo- wiązuje wówczas zakaz odwiedzin. Wszyscy pracownicy mający kontakt z pacjentem stosują środki ochrony osobistej. Zużyte środki ochrony osobistej pozostawiają w strefie brudnej izolatki.
Jeżeli wyniki pacjenta w kierunku zakażenia SARS-CoV-2 są ujemne, to przeniesiony zostaje na salę ogólna i nie wymaga dalszej izolacji.
Jeżeli wyniki są dodatnie — utrzymany zostaje reżim izolacyjny.
Jeżeli pacjent będzie mógł przebywać w oddziale nieoperacyjnym — jest przenoszony odpowiednio do Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego lub Chorób Infekcyjnych i Pedia- tril. W czasie transportu- zabezpieczony — jak wyżej.
Jeżeli pacjent po wypisie ze szpitala będzie wymagał kontroli chirurgicznej, w tym ba- dania RTG — jako miejsce kontroli chirurgicznej służy punkt konsultacyjny Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego a badanie RTG wykonywane jest przez technika radiologii za pomocą przyłóżkowego aparatu RTG będącego na stanie Oddziału Chorób Infek- cyjnych i Pediatrii.
DOKUMENTY ZWIĄZANE: brak ZAŁĄCZNIKI: brak DYSTRYBUCJA:
Oryginał — Pełnomocnik ds. jakości Wersja elektroniczna — intranet szpitala, folder EPIDEMIOLOGIA Karta zmian:
Data
Opis zmian Zmianę wprowadził
Niniejszy dokument jest własnością Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego SP ZOZ w Krakowie. Zabrania się dokonywania zmiany w treści dokumentu, a także jego kopiowania i rozpowszechniania.
|
PWM.EPI.34._Zasady_postępowania_w_Mobilnej_Izbie_Przyjęć__MIP.pdf
|
Wydanie
P.WM.EPI.34 ZASADY POSTĘPOWANIA Data wydania 12.03.2020 W MOBILNEJ IZBIE PRZYJĘĆ (MIP) Strona/stron 17 Opracował Zweryfikował Zatwierdził LEKARZ KIERU. ODDZIAŁ Ę KIEROWNIK DZIĄŁK EPIDEMIOLOGII c SPALI RUJĄ | ODZIAŁE - i Y 2 | i Szpital Śpecjallstyczy fefana Żeromskiego p 20
d. Łukasz Litwa alista chorób wew.
spac specjalista medycyny ratunkowej lek, Katarzyna Turek=Fornelsk ek, Katarzyna Turek=Fornelska 2020 -03- 1 2 2020 -03- 4:7 2020 -(3- 1 2
1. DEFINICJE: COVID-19 - ostra infekcja układu oddechowego wywołana przez SARS-CoV-2 . Mobilna Izba Przyjęć (MIP) — obszar zlokalizowany w bezpośrednim sąsiedztwie budynku Oddziału Obserwacyjno- Zakaźnego, Oddziału Chorób Infekcyjnych i Pediatrii (parking przed budynkiem ), przeznaczony do ewentualnego przyjmowania zwiększonej liczby Pacjentów z podejrzeniem zakażenia koronawirusem. Na czas ten, czas MIP stanowi integralną część Szpitala Specjalistycznego im. S. Żeromskiego SPZOZ.
2. OPIS POSTĘPOWANIA:
2.1 INFORMACJE ORGANIZACYJNE;
e MIP składa się przynajmniej z 2 sekcji w pierwszej przeprowadzony jest proces Triage oraz pobieranie
© materiału do badań biochemicznych , w drugiej odizolowanej pacjenci oczekują na wyniki badań biochemicznych oraz na decyzje lekarska o dalszym postępowaniu .
« Wyposażenie medyczne MIP dostarczy Szpital im. S. Żeromskiego SPZOZ w Krakowie . Komponenty MIP dostarczone zostaną przez służby podległe Wojewodzie Małopolskiemu. Obsługa techniczna MIP w tym zadania ochrony będzie prowadzona przez służby wyznaczone przez Wojewodę Małopolskiego, jak również służby te będą odpowiadały za pełną funkcjonalność MIP.
e Personel MIP : z uwagi na znaczne obciążenie personelu Szpitala im. S. Żeromskiego, personel MIP powinien być zapewniony przez Wojewodę Małopolskiego np. personel remontowanego Oddziału Zakaźnego 5 KSW w Krakowie lub inny personel medyczny służb mundurowych .
e Przenośne sanitariaty dla personelu MIP oraz dla służb technicznych będą dostarczone przez służby podległe Wojewodzie Małopolskiego.
2.1 POSTĘPOWANIE:
2.2.1 WMIP prowadzona będzie wstępna segregacja i diagnostyka u osób podejrzanych o zakażenie koronawirusem COVID-19.
2.1.2 _ Do MIP zgłasza się bezpośrednio (z pominięciem SOR) pacjent z podejrzeniem zakażenia koronawirusem lub pacjent, który miał podejrzenie kontaktu z koronawirusem osobiście lub za pośrednictwie ZRM, transportu sanitarnego .
2.1.3 W ramach MIP wykonywane będą następujące czynności: zbieranie wywiadu, badanie przedmiotowe, uzyskanie zgód wymaganych do przyjęcia do szpitala (zgodnie z zasadami określonymi w zarządzeniu wewnętrznym 17/2017 w w sprawie zakresu dokumentacji medycznej oraz organizacji jej prowadzenia, kompletowania i kontrolowania), pobieranie materiału do badania: morfologii krwi, CRP, wymaz w kierunku grypy u dzieci dodatkowo wymaz w kierunku RSV.
Niniejszy dokument jest własnością Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego SP ZOZ w Krakowie . Zabrania się dokonywania zmiany w treści dokumentu, a także jego kopiowania i rozpowszechniania.
(Wydanie
P.WM.EPI.34 ZASADY POSTĘPOWANIA Data wydania 12.03.2020 W MOBILNEJ IZBIE PRZYJĘĆ (MIP)
Strona/stron 2/2
2.1.4 Pacjent po podjęciu decyzji o hospitalizacji przenoszony jest do budynku G Szpitala — osoby dorosłe - do Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego, dzieci — do Oddziału Chorób Infekcyjnych i PediatriPersonel MIP zobowiązany jest do przestrzegania zasad higieny rąk zgodnie z procedurą P.EPI.O1 Higiena rąk personelu i stosowania środków ochrony indywidualnej zgodnie z zalecanymi środkami ochrony osobistej dla personelu medycznego sprawującego opiekę nad pacjentem z podejrzeniem lub rozpoznaniem zakażenia SARS-CoV-2 stanowiącymi załącznik nr 1 do niniejszej procedury. Wytyczne dotyczące zakładania i zdejmowania środków ochrony indywidualnej w czasie sprawowania opieki nad pacjentami z podejrzeniem lub rozpoznaniem zakażenia SARS-CoV-2 reguluje załącznik nr 1 do niniejszej procedury. Jeżeli dyżur pełni personel zewnętrzny, jest on zobowiązany do zapoznania się z procedurami postępowania, zanim rozpocznie dyżur.
2.15 Postępowanie z pacjentem odbywa się według procedury P.EPI.18 /zolacja pacjenta i postępowanie z chorymi o podwyższonym ryzyku zakażenia, P.EPI.19 Postępowanie w przypadku. pacjentów skolonizowanych/zakażonych patogenem alarmowy PWM.EPI.33 Postępowanie z pacjentem urazowym z podejrzeniem zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2).
2.1.6 W przypadku pacjenta z urazem — stosowana jest procedura P.WM.EPI.33 Postępowanie z pacjentem urazowym z podejrzeniem zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2
2.1.7 Dokumentacja medyczna prowadzona jest w formie papierowej — później wprowadzanej do systemu komputerowego szpitala.
2.1.8 Zgody pacjentów pobierane są na standardowych formularzach zgód obowiązujących w Szpitalu. Skierowania do badań będą wypisywane w formie papierowej.
2.1.9 Pacjenci w stanie ciężkim będą przyjmowani do Oddziałów z pominięciem MIP — dzieci - przez punkt przyjąć Oddziału Chorób lnfekcyjnych i Pediatrii, a dorośli przez przystosowany punkt konsultacyjny Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego.
3 DOKUMENTY ZWIĄZANE: « PEPI.01 Higiena rąk personelu * P.EPI.19. Postępowanie w przypadku pacjentów skolonizowanych/zakażonych patogenem alarmowym e P.EPI.18 Izolacja pacjenta i postępowanie z chorymi o podwyższonym ryzyku zakażenia * P.WM.EPIL.33 Postępowanie z pacjentem urazowym z podejrzeniem zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 4ZAŁĄCZNIKI: Załącznik nr 1: Zalecane środki ochrony osobistej dla personelu medycznego sprawującego opiekę nad pacjentem z podejrzeniem lub rozpoznaniem zakażenia SARS-CoV-2. Wytyczne dotyczące zakładania i zdejmowania środków ochrony indywidualnej w czasie sprawowania opieki nad pacjentami z podejrzeniem lub rozpoznaniem zakażenia SARS-CoV-2. 5 DYSTRYBUCJA: Oryginał — Pełnomocnik ds. zarządzania jakością Wersja elektroniczna — intranet szpitala, folder EPIDEMIOLOGIA
Karta zmian: Data Opis zmian Zmianę wprowadził
Niniejszy dokument jest własnością Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego SP ZOZ w Krakowie . Zabrania się dokonywania zmiany w treści dokumentu, a także jego kopiowania i rozpowszechniania.
|
SO-0172-1-20.pdf
|
Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Krakowie
os. Na Skarpie 66, 31-913 Kraków
telefon 12 644 2289 fax 12 644 47 56 NIP 6782680028 - REGON 000630161 kancelariaQ zeromski-szpital.pl www.zeromski-szpital.pl SO-0172-1 /20 Kraków 04.05.2020
Szanowni Państwo
Katarzyna Batko-Tołuć
Szymon Osowski
Członkowie Zarządu
Sieć Obywatelska Watchdog Polska <sprawa-20194Qfedrowanie.siecobywatelska.pl >
Szanowni Państwo,
W odpowiedzi na pismo skierowane drogą elektroniczną w dniu 24.04.2020 w sprawach dotyczących wirusa SARS-CoV-2 uprzejmie informuje:
Ad. 1) W okresie od 4.03 - 29.04. 2020 potwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2 u 57 pacjentów (wypisanych).
Ad. 2) Na dzień 24.04.2020 w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego SP ZOZ w Krakowie hospitalizowanych było 14 pacjentów.
Ad. 3) W okresie od 4.03 - 29.04.2020 zmarło 3 pacjentów, którzy mieli dodatni wynik testu na SARS-CoV-2.
Ad. 4) W Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego SP ZOZ w Krakowie funkcjonuje Szpitalny Oddział Ratunkowy, ale nie dokonuje się na nim triage'u pacjentów z podejrzeniem zakażenia wirusem SARS-COV-2. W Szpitalu funkcjonują oddziały zakaźne: Oddział Obserwacyjno-Zakaźny, Oddział Chorób Infekcyjnych i Pediatrii. Na oddziałach zakaźnych Szpitala dokonuje się triażowania pacjentów. W załączeniu przesyłam procedury postępowania przy przyjmowaniu pacjenta na oddział zakaźny.
Ad. 5) Pacjenci z podejrzeniem zakażenia wirusem SARS-COV-2 przyjmowani są w Oddziale Obserwacyjno-Zakaźnym oraz Oddziale Chorób Infekcyjnych i Pediatrii zlokalizowanych w osobnym, oddzielnie stojącym budynku, który nie ma bezpośredniego połączenia z budynkiem Głównym Szpitala.
Ad. 6) W załączeniu przesyłam procedury szpitalne, o których mowa w piśmie.
Liderz | Ba zarządzania (8)
Szpit. NAJLEPIEJ ZARZĄDZANE SZPITALE PUBLICZNE seta orz h WEDŁUG BFF BANKING GROUP Rai
4
Ad. 7) Stan środków ochrony osobistej na dzień 24.04.2020 r. przedstawiał się następująco:
Rodzaj środka ochrony osobistej ilość Kombinezon ochronny typu TYVEK 344 szt. Kombinezon ochronny 660 szt.
Fartuch jednorazowy wodoodporny/wzmocniony z długimi rękawami | 980 szt. do co najmniej wysokości kolan
Półmaska typu FFP3, typu FFP2 2258 szt. Maska z filtrem N95 2390szt. Maska chirurgiczna 118600 szt. Gogle 1665 szt. Przyłbica 2131 szt. Rękawiczki jednorazowe 629 op. Ochraniacze na obuwie 4154 szt.
Ad. 8) Szpital w swojej strukturze nie posiada laboratorium wykonującego testy na obecność wirusa, niemniej jednak Szpital posiada umowę z podmiotami zewnętrznymi w przedmiotowym zakresie. Na dzień 24.04.2020 r. pobrano 1469 wymazów do testów na obecność wirusa SARS-COV-2. Czas oczekiwania max. 24 h, testy genetyczne (metoda PCR) oraz immunologiczne (serologiczne) metoda ELISA.
Ad. 9) Procedura postępowania z pacjentem podejrzanym o zakażenie SARS-COV-2, w czasie oczekiwania na wynik testu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Jeżeli pacjent wymaga hospitalizacji - do czasu otrzymania wyniku pacjent dorosły pozostaje w Oddziale Obserwacyjno-Zakaźnym lub Chorób Infekcyjnych i Pediatrii (dziecko). W przypadku otrzymania wyniku dodatniego - dorosły przenoszony jest do Szpitala jednoimiennego, dziecko pozostaje w Oddziale Chorób Infekcyjnych i Pediatrii. W przypadku wyniku ujemnego - dorosły przenoszony na odpowiedni odział (interna, neurologia itd), dziecko hospitalizowane jest w Oddziale Pediatrii. Jeżeli pacjent nie wymaga hospitalizacjj i ma warunki izolacjj domowej - czeka na wynik w izolacji domowej (decyzja lekarza, który go badał i zebrał wywiad) lub skierowany zostaje do czasu oczekiwania na wynik do izolatorium.
Ad. 10) Dyrekcja Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego SP ZOZ w Krakowie nie wydała zakazu wypowiadania się o sytuacji w Szpitalu w kontekście COVID-19.
DYRE OR Styltala Spacjastycznego f Im. Stefana a Ż kape Samodzi ca pubiczne Opieki Zd
Drn. mega Jerzy Frledigor
|
Załącznik_Nr.1_P.WM.EPI.34_Stosowanie__środków_ochrony_osobistej_prze_G5TXf1V.pdf
|
Zalecana wr 4.
A, ZESPÓŁ MEDYCZNY DO SPRAW OPIEKI
WOJEWÓDZKI NAD PACJENTAMI Z CHOROBAMI
SZEDALZAKAŻNY SZCZEGÓLNIE NIEBEZPIECZNYMI I WYSOCE ZAKAŹNYMI W WOJEWÓDZKIM SZPITALU ZAKAŹNYM W WARSZAWIE
Warszawa, 05 marca 2020r.
Kierownik ZM | | dr n. med. Jacek Kowalski | 2000-0357 0 |
|
ZALECANE ŚRÓDKI OCHRONY OSOBISTEJ DLA PERSONELU MEDYCZNEGO SPRAWUJĄCEGO OPIEKĘ NAD PACJENTEM Z PODEJRZENIEM LUB ROZPOZNANIEM ZAKAŻENIA SARS-CoV-2:
Wirus SARS-CoV-2 (wcześniej 2019-nCoV) należy do rodziny Coronaviridae, posiada pojedynczą nić o dodatniej polaryzacji ssRNA (+) i wywołuje wśród ludzi zachorowania na COVID-19 (ang. Corona-Virus-Disease-2019). Koronawirusy w większości przypadków są przenoszone drogą kropelkową (ang. large respiratory droplets; odległość < | metr), rzadziej w wyniku bezpośredniego kontaktu z wydzieliną z górnych dróg oddechowych (katar, kaszel) osoby zakażonej ze śluzówkami (oczy, jama ustna) lub uszkodzoną skórą osoby narażonej. Rozważa się możliwość przenoszenia zakażenia drogą powietrzną jedynie przy wykonywaniu u pacjenta procedur inwazyjnych generujących aerozol (np. intubacja, bronchoskopia). Średni okres wylęgania COVID-19 wynosi 4-5 dni, zakres od 0 do 14 dni. Obecnie nie jest znane leczenie przyczynowe choroby czy szczepienie przeciwko chorobie.
A. Środki ochrony osobistej (PPE, ang. Personal Protective Equipment)- każda ze składowych PPE musi mieć odpowiedni rozmiar i być dopasowana dla danej osoby:
1. Ochrona dłoni: rękawiczki jednorazowe (optymalnie 2 pary; wewnętrzne najlepiej z przedłużonym mankietem i nakładane pod fartuch, zewnętrzne zmieniane wielokrotnie wedle potrzeby),
2. Ochrona ciała: fartuch jednorazowy (wodoodporny, z długimi rękawami, do co najmniej wysokości kolan; KC200 Isolation Gown firmy Kimberly-ClarkB- żółty lub Comfort Gown firmy Kimberly-Clark©- jasnoniebieski),
3. Ochrona dróg oddechowych: półmaska twarzowa (zakrywająca w całości nos, usta i podbródek typu FFP3 (ang. filtering face-piece) = N99; jak najlepiej dopasowana do kształtu twarzy, zakładana jako pierwszy element PPE i zdejmowana jako ostatni; maski chirurgiczne mogą być używane przez personel medyczny jedynie w przypadku niedostępności masek o wyższym stopniu ochrony, są zalecane dla pacjentów z podejrzeniem lub rozpoznaniem zakażenia SARS-CoV-19 ponieważ chronią głównie przed wydychanymi kroplami/cząstkami i nie wymagają testu dopasowania),
Kierownik Zespołu Medycznego: dr n. med. Jacek Kowalski - Tel.: (22) 33 55 204, e-mail: jkowalskiQzakazny.pl Zastępcy Kierownika Zespołu Medycznego: lek. med. Józef Higersberger - Tel.: (22) 33 55 216, e-mail: jhigersberger Qzakazny.pl mgr Wiesława Higersberger - Tel.: (22) 33 55 203, e-mail: whigersbergerQzakazny.pl
www.zakazny.pl
(PuzowSze,
1e'ce Polski
ZESPÓŁ MEDYCZNY DO SPRAW OPIEKI
WGJERIÓDZKI NAD PACJENTAMI Z CHOROBAMI
SZEFTAŁZAKAŻNY 7CZEGÓLNIE NIEBEZPIECZNYMI I WYSOCE ZAKAŹNYMI * W WOJEWÓDZKIM SZPITALU ZAKAŹNYM W WARSZAWIE
4, Ochrona oczu: gogle (z wentylatorami zapobiegającymi parowaniu; dopasowane do kształtu twarzy i kompatybilne z półmaską twatzową) lub przyłbica: jedyne elementy PPE, które mogą być po dezynfekcji wielorazowego użytku.
5, Używanie szczególnych rodzajów obuwia, ochraniaczy na obuwie czy też dodatkowego fartucha nie jest wymagane.
B. Sugerowane zakładanie (ang, donning) środków ochrony osobistej:
1. W pierwszej kolejności należy wykonać higienę rąk.
2. Następnie zakłada się fartuch ochronny, który powinien być zapięty na plecach przy pomocy osoby drugiej.
3. Następnie zakłada się półmaskę twarzową dopasowując ją do kształtu nosa metalowy/plastikowy klips. Gumki utrzymujące maskę powinny być odpowiednio napięte, nie powodując ucisku i nie powinny się krzyżować.
4. Następnie zakłada się gogle lub przyłbicę, które również należy odpowiednio dopasować.
5, Jako ostatnie zakłada się odpowiedniego rozmiaru rękawiczki ochronne (jedną, optymalnie 2 pary).
C. Sugerowane zdejmowanie (ang. doffing) środków ochrony osobistej:
1. W pierwszej kolejności zdejmuje się rękawiczki ochronne, Załeca się przed ich zdjęciem zastosować dodatkowo higienę rąk przy pomocy środka dezynfekującego.
2. Po zdjęciu rękawiczek ochronnych należy zastosować ponownie higienę rąk (na gołe dłonie- w przypadku noszenia 1 pary rękawiczek i następnie założyć nową parę rękawiczek lub na wewnętrzne rękawiczki- w przypadku noszenia 2 par rękawiczek).
3. Następnie zdejmuje się fartuch ochronny. Czynności można wykonać samodzielnie (w przypadku możliwości swobodnego zerwania zapięć tylnych fartucha) lub poprosić o pomoc osobę drugą (wówczas osoba druga powinna mieć na sobie rękawiczki ochronne i maskę chirurgiczną, które należy odpowiednio zdjąć bezpośrednio po udzieleniu pomocy, a następnie należy zastosować higienę rąk). Odpięty fartuch należy złapać obiema rękami z tyłu na wysokości ramion, nie dotykając twarzy, pociągając go stopniowo w dół, z dala od ciała, utrzymując cześć zewnętrzną fartucha wewnątrz. Następnie należy zdjąć rękawy fartucha wywijając je na lewą stronę.
4, Następnie zdejmuje się gogle lub przyłbicę, unikając dotykania ich części przednich, które mogą być zanieczyszczone (zdjęcie gogli obiema rękami chwytając dwoma palcami (kciuk j pałec wskazujący) w okolicy skroni; zdjęcie przyłbicy jedną ręką dwoma palcami (kciuk i palec wskazujący) chwytając z tyłu głowy; w przypadku noszenia przyłbicy można zdjąć ją w pierwszej kolejności, przed zdjęciem fartucha ochronnego).
5, Następnie zdejmuje się półmaskę twarzową używając dwóch palców obu rąk (kciuk i palec wskazujący), umieszczając palce z boku głowy (okolice uszu), od dołu, pod obiema gumkami na raz, odpowiednie rozciągając gumki i unikając dotykania samej półmaski.
Kierownik Zespołu Medyczńego: dr n. med. Jacek Kowalski - Tel: (22) 33 55 204, e-mail: |kowalsk Gzakazny.Bl Zastępcy Kierownika Zespołu Medycznego: lek. mad. lózef Higersherger - Tel.: (22) 33 55 216, e-mail: higerskbergerQzakązny.pl
mgr Wlestawa Higersherger - Tel.: (22) 33 55 203, e-mall: whigersberzerQzakazny.pl www.ztkazny.pl
(Pażzow$sze,
Sv Praśiśł
a, ZESPÓŁ MEDYCZNY DO SPRAW OPIEKI ZKI NAD PACJENTAMI Z CHOROBAMI
AKAŻNY SZCZEGÓLNIE NIEBEZPIECZNYMI I WYSOCE ŻAKAŹNYMI
W WOJEWÓDZKIM SZPITALU ZAKAŹNYM W WARSZAWIE
6. Na końcu zdejmuje się rękawiczki ochronne. Zaleca się przed ich zdjęciem zastosowanie higieny rąk przy pomocy środka dezynfekującego, a po ich zdjęciu higieny rąk przy pomocy ciepłej wody i mydła,
OWNIK 5 Zespołu Medycznegi i ieki nad acjaniarni z chorobami R kia wtozpiacziymi Ieydośa zakaśnywk
Dr » mówi
Do wiadomości: 1. Dyrsktor Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie, mgr A. Kujawska-Misiąg, 2. Dyrektor ds. Medycznych Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie, prof, dr hab. N. med. A, Horbón, 3, Konsultant Wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych, dr n, med. G. Cholewińska-Szymańska, Kierownik Zespołu Medycznego: dr n. med. Jacek Kowalski - Tel.: (22) 33 55 204, e-maill: JkowalskiQzakazny.m Zastępcy Kierownika Zespofu Medycznego: lek, med, Józef Higerskerger - Tel. (22) 33 55 216, e-mail: jhigersberger Qzakażny, pl mgr Wiesława Higersberger - Tel.: (22) 33 55 203, e-mail: whigęrsberger© zakazny.pl
www.zakazny.pl
Wazow$sze.
seite Polski
|
Załącznik_Nr.2_P.PP.07_Zasady_postępowania_z_osobą_zmarłą_z_podejrzen_GeyjlWx.pdf
|
Załącznik Nr 2. P.PP,07A
ZASADY POSTĘPOWANIA Z OSOBĄ ZMARŁĄ, Z PODEJRZENIEM/ZAKAŻENIEM COVID-19
Przygotować:
Identyfikator Nr 1 - kartka rozmiaru co najmniej A5 zawierająca Imię, Nazwisko, numer PESEL osoby zmarłej, datę | godzinę zgonu, a w przypadku braku numeru PESEL — serię i numer dokumentu tożsamości (identyfikator zostaje przy zmarłym).
Dla potrzeb identyfikacji zmarłego przed zakryciem twarzy, personel szpitala zobowiązany jest do wykonania fotografii twarzy wraz z umieszczonym poniżej brody identyfikatorem Nr 1.
Zdjęcie należy wykonać szpitalnym aparatem fotograficznym i dołączyć do Identyfikatora Nr 2, Identyfikator Nr 2 - do transportu trumny z ciałem do chłodni wymagana jest Karta skierowania zwłok do chłodni oraz dokument wystawiony przez lekarza stwierdzającego zgon zawierający Imię, Nazwisko, PESEL, datę i przyczynę zgonu i zdjęcie twarzy osoby zmarłej wraz z identyfikatorem Niezbędny sprzęt: prześcieradło nasączone preparatem dezynfekcyjnym (prześcieradło zwinąć
i zwilżyć/nasączyć preparatem dezynfekcyjnym o spektrum działania wirusobójczym, dostępnym
w oddziale).
Wszystkie czynności wykonywać w środkach ochrony indywidualnej (kombinezon albo fartuch ochronny z długim rękawem | czepek na.głowę, maska ochronna z filtrem co najmniej klasy N95/FFP2 , gogle/przyłbicę ochronną, jednorazowe rękawiczki — optymalnie długie);
Przeprowadzić dezynfekcję zwłok płynem odkażającym o spektrum dziatania wirusobójczym (owinąć prześcieradłem nasączonym preparatem dezynfekcyjnym);
Ciało zmarłego należy umieścić w dwóch, wodoszczelnych workach, odpornych na rozerwanie; Powierzchnie zewnętrzną każdego worka należy zdezynfekować preparatem dezynfekcyjnym (każdy środek o działaniu wirusobójczym);
Po każdej wykonanej czynności i zdjęciu środków ochrony indywidualnej należy niezwłocznie i bezwzględnie przestrzegać higieny rąk, (mycie/dezynfekcja) zgodnie z obowiązującą procedurą; Personel szpitala informuje telefonicznie pracowników PROSMED i wzywa do odbioru osoby zmarłej zakaźnej. Personel Prosmed po odbiór zmarłego przyjeżdża z trumną, w której zabiera zwłoki oraz Identyfikator Nr 2 z załączonym zdjęciem;
Pracownicy PROSMED obowiązani są stosować środki ochrony indywidualnej podczas odbioru jak
i transportu zwłok (zapewnione przez firmę);
Do czasu przekazania pracownikom PROSMED, zwłoki zmarłej osoby winny pozostać w sali, w której zmarła;
Zabronione jest dotykanie zwłok przez rodzinę zmartego. Personel nie umożliwia dostępu do sali w której znajdują zwłoki;
Rzeczy wartościowe zmarłego jak np. aparat słuchowy, biżuteria, pieniądze, proteza zębowa, - zabezpieczamy na sali, dezynfekujemy środkiem wirusobójczym — należy odczekać do wyschnięcia, zapakować do worka strunowego, opisać danymi pacjenta i przekazać rodzinie/osoble upoważnionej. Przed oddaniem zapakować w drugi worek strunowy;
Pozostałe rzeczy pacjenta o małej wartości jak np.: przybory higieniczne, bieliznę osobistą raktujemy jako odpady medyczne zakaźne;
Bielizna pościelowa, poduszka, koc traktowane jako skażone, Wkładamy do worka barierowego z lampasem koloru czerwonego, Oznakować worek (materiał zakaźny);
Bieliznę pościelową jednorazowego użytku traktujemy jako odpady medyczne zakaźne;
Po zabraniu pacjenta z sali wszystkie materiały jednorazowe (rękawiczki w podajnikach, ręczniki, materiały opatrunkowe, itp.) — traktowane jako odpady zakaźne (worek koloru czerwonego); Wszystkie przedmioty, sprzęt medyczny wielorazowy dedykowany pacjentowi ną sali, poddawany jest dezynfekcji dostępnym środkiem wirusobójczym, Przestrzegać czasu działania środka dezynfekcyjnego;
« Sala w której osoba zmarła przebywała, pomieszczenie sanitarne, powierzchnie płaskie, strefa dotykowa, łóżko pacjenta poddawane są dokładnemu myciu i dezynfekcji przez pracowników Firmy sprzątającej zabezpieczonych w środki ochrony indywidualnej.
Ż
/
leqc
£
Postępowanie reguluje Rozp. MZ z dnia 3 kwietnia 2020 r. zmieniające w sprawie postępowania ze zwłokami i szczątkami ludzkimi.
2020 -01- 0 7
|